
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 800 µm |
| Thickness | 939.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 50 V |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 1730
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03370
Ext.Price$0.03370
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03370 | $0.03370 |
| 10 | $0.01685 | $0.16850 |
| 50 | $0.01296 | $0.64800 |
| 100 | $0.01160 | $1.16000 |
| 500 | $0.01038 | $5.19000 |
| 1000 | $0.00952 | $9.52000 |
| 3000 | $0.00873 | $26.19000 |
| 5000 | $0.00801 | $40.05000 |
| 10000 | $0.00735 | $73.50000 |
| 30000 | $0.00673 | $201.90000 |
